M A C A H E L
B A L I

Ana Sayfa
Şirket Profili
Hizmetlerimiz
Bal Çeşitleri
Bal Siparişi
Ana Arı ve Siparişi
Balın Faydaları
Macahel Yöresi
Macahel'de Arıcılık
İrtibat
English

 

BAL ÇEŞİTLERİ


Macahel yöresinde arıcılığın yapıldığı bölgeler, 500 m. ila 2200 m. arasındaki rakımlarda yer almaktadır. Macahel'de üretilen balın çok kaliteli olması, yöreye özgü çok zengin bitki çeşitliliğinden ve yörede Saf Kafkas Arı ırkının bulunmasından kaynaklanmaktadır. Kafkas Arısı'nın özelliklerini Kafkas Arısı ve Siparişi sayfamızda bulabilirsiniz. 

 

Yörenin her kesiminde orman gülü başta olmak üzere, alçak kesimlerinde kestane ağacının çokluğu, yüksek kesimlerinde ise ıhlamur, karayemiş, yabanmersini ve çok çeşitli çiçeklerle birlikte yöreye özgü çok zengin bitki çeşitliliğinin olması balın tadına etki etmektedir. Balın tadı alçak kesimlerden yükseğe doğru çıkıldıkça acıdan tatlıya doğru değişiklik göstermektedir. Buna bağlı olarak yörede en acıdan tatlıya doğru istediğiniz damak tadına uygun Macahel Balı bulabilirsiniz.
 

Bölgemizde bütün ballar iki yöntemle üretilmektedir.
Birincisi Karakovan ile üretim; Atalardan miras kaldığı şekliyle devam etmekte, aşağıda fotoğraflarda görüldüğü gibi ağaçlar üzerinde kütük kovanlarda üretilmektedir. Bu kovanlarda peteğini balını her şeyini arı yapmakta dolayısıyla arı petek örmede zaman kaybettiği için az ürün elde edilmektedir.
İkincisi Fenni kovanlarda üretim; Modern arıcılık tekniği uygulanmaktadır. Fenni kovanlara kasnak koyularak karakovanda elde edilen balın aynısı üretilmektedir.

 

Macahel Balını çeşit olarak ÜÇ başlıkta özetleyebiliriz.


1)-
Macahel Kestane Balı[3a]; Acımsı baldır, Macahel vadimizin alt bölgesinde kestane ağaçların fazla olmasından bu ismi almaktadır. Solunum ve sindirim rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen antioksidan özelliğe sahiptir.
 

2)-Macahel Orman Balı (Kestaneli)[4a]; Çok hafif acımsı ne acı ne tatlı denebilir, Macahel vadimizin orta bölgesinde üretilen baldır. Kestane, ıhlamur ve diğer çiçekler mevcuttur.

 

3)-Macahel Ihlamur(Çiçek) Balı[5a]; Tatlı baldır, Macahel vadimizin en üst bölgesinde üretilmekte olup çok az miktar da kestane olmakla beraber, ıhlamur, beyaz orman gülü, yaban mersini, karayemiş ve diğer bitki çeşitliliği mevcuttur.
 


 

 

Macahel Kafkas Arıcılık San.ve Tic.A.Ş.         bilgi@macahel.com.tr