M A C A H E L
B A L I

Ana Sayfa
Şirket Profili
Hizmetlerimiz
Bal Çeşitleri
Bal Siparişi
Ana Arı ve Siparişi
Balın Faydaları
Macahel Yöresi
Macahel'de Arıcılık
İrtibat
English

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAF KAFKAS KRALİÇE ARISI ve SİPARİŞİ


Yeni sezon her yıl mayıs ayında başlar
E-Posta yada Bip-Dedi-Telegram-WhatsApp dan
ön sipariş verebilirsiniz


Macahel yöresinde bulunan arı cinsi Saf Kafkas Arısı Macahel (Camili) eko tipi  olup, Türkiye'de sadece bu bölgede genetik saflığını korumuştur. Aynı zamanda izole edilmiş bölgemiz genmerkezidir.  

Kafkas Arısı, diğer cins arılardan, hem morfolojik hem de bal üretim kapasitesi olarak farklı bir yere sahiptir. Diğer arı cinslerinden daha iridirler. Arının halkaları siyah ve tüylerinde gri renk hakimdir. Dillerinin uzun olması sayesinde derin tüplü çiçeklerden nektar toplayabilirler. Kafkas Arısı oldukça uysal bir cins olmakla beraber, normal cins arılardan 2 kat daha  fazla bal yapabilmektedir. Soğuk iklime dayanıklı bir cinstir. Ülkemiz coğrafyasında işçi arıları siyah olan tek arı ırkı Kafkas arısıdır. Diğer arı ırklarının tamamında bir veya birkaç halka sarı renklidir. Kafkas arılarının bütün halkaları koyu renklidir. Arıcılarımızın Saf Kafkas Arısı satın alırken bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

Macahel yöresinin üç tarafı Karçal Dağ silsilesi bir tarafı da Gürcistan sınırı ile kapalı olduğundan dolayı yöreye giriş çıkışlar çok sınırlı miktarda olmuştur. Yörede gezgin arıcılığın yapılmaması arı cinsinin saflığını korumasındaki en büyük etkenlerden birisidir. Ayrıca yöreye giriş ve çıkışlar askeri izne tabidir. Bunlardan başka Artvin Valiliği'nin  14.06.1999 tarihli genelgesi ile arı girişi açısından havza korumaya alınmıştır.

Macahel Kafkas Arıcılık San.ve Tic.A.Ş. olarak ülkemizdeki arıcılara verimliliği ve dayanıklılığı yüksek Saf Kafkas Kraliçe Arısı temin etmekteyiz. Eğer arılarınızın daha verimli olmasını ve daha fazla bal üretmesini istiyorsanız bizimle irtibat kurun.

SİPARIŞ HATTI

            Metin ÖZAYDIN

            Macahel Kafkas Arıcılık San.ve Tic.A.Ş.

 

            Camili Köyü   -   Borçka   /   ARTVİN

 

            E-Posta...................................:  macahelarievi@macahel.com

            Bip-Dedi-Telegram-WhatsApp: (+90) 533 264 0008
           

            Telefon....................................: (+90) 533 264 0008

 Macahel Kafkas Arıcılık San.ve Tic.A.Ş.          macahelarievi@macahel.com.tr